Donderdag 4 december 2025 - "Hoeveel is genoeg?" - Locatie Stibbe
Beste leden,
We zijn verheugd u uit te nodigen voor de aankomende ledenvergadering, die zal plaatsvinden op donderdag 4 december 2025 op het kantoor van advocatenkantoor Stibbe in Amsterdam.
Wij hebben het genoegen hebben om filosoof en classicus Tazuko van Berkel te verwelkomen. Zij zal spreken over het thema: “Hoeveel is genoeg?”.
Deze bijeenkomst brengt professionals uit de juridische, bancaire en consultingwereld bij elkaar voor een scherpzinnige dialoog over de rol van geld, waarden en verantwoordelijkheid in uw dagelijkse praktijk.
In haar lezing belicht Tazuko van Berkel hoe in het huidige economisch denken de vraag “hoeveel is genoeg?” een taboe is geworden. Waarom is meer eigenlijk altijd beter? Ze maakt daarbij gebruik van inzichten uit de Griekse filosofie (onder meer Aristoteles) en mythologie (zoals de mythe van Koning Midas) om de logica van accumulatie, eindeloze groei en de morele blinde vlekken daarvan bloot te leggen en om inzichtelijk te maken wat voor rol geld en consumptie spelen in deze dynamiek.
- Hoe verhoudt uw professionele rol zich tot de drang tot groei, winstmaximalisatie of nutsgeneratie?
- Welke implicaties heeft het wanneer middelen (zoals kapitaal, geldstromen, transacties) hun instrumentele karakter verliezen en zelf het doel worden?
- Hoe kan het herijken van het onderscheid tussen middel en doel bijdragen aan meer bewuste besluitvorming, risicobewustzijn en morele dialoog binnen financiële en juridische kaders?
Tazuko Angela van Berkel (Tazuko Angela van Berkel 🟥 | LinkedIn) is als Universitair Hoofddocent Griekse Taal- en Letterkunde en Cultuur aan het Leiden University Centre for the Arts in Society (LUCAS, Universiteit Leiden). Als classica en filosoof houdt ze zich bezig met zelfbeeld, mensbeeld en wereldbeeld bij de oude Grieken. In 2020 verscheen haar boek The Economics of Friendship, over de manier waarop de introductie van een geldeconomie in het oude Griekenland denkbeelden over vriendschap veranderd heeft. In haar huidige NWO-project From Homo Economicus to Political Animal (2020-2025) onderzoekt ze in samenwerking met economen, antropologen en financiële professionals mensbeelden in economisch denken: wat voor aannames over de mens, over rationaliteit, vrijheid en competitie, liggen ten grondslag aan economische theorieën in Oudheid en nu? In 2023 won zij de Ammodo Science Award for Fundamental Research voor haar onderzoek. In 2026 zal een NPO-documentaire verschijnen over haar onderzoek naar mensbeelden. Naast haar academisch werk geeft zij ook workshops aan bankiers, politici, vluchtelingen en schoolkinderen, waarin zij klassieke teksten inzet om hedendaagse aannames over financiële praktijk, vriendschap en maatschappelijk functioneren kritisch te bevragen. Vanuit De Jonge Akademie probeert zij de universitaire wereld te hervormen en wetenschap en samenleving dichter naar elkaar toe te brengen.
Details van de bijeenkomst:
- Datum: donderdag 4 december 2025
- Locatie: Stibbe, Beethovenplein 10 te Amsterdam Contact | Stibbe
- Tijd: 15h30 - 18h30
Inloop + koffie: 15h30 - 16h00
Inhoudelijke programma: 16h00-17h30
Borrel en netwerken: 17h30-18h30
Uiteraard levert deelname aan de vergadering een PE punt op (hiervoor zullen lijsten klaar liggen ter ondertekening tijdens de vergadering).
Stibbe bevindt zich vlakbij station Amsterdam Zuid en is slechts 5 minuten lopen. Het Amsterdam Zuid station is goed te bereiken per trein, tram en metro. Voor wie met de auto komt, zijn er verschillende parkeergarages in de buurt beschikbaar.